Mimo wielu zalet, zauważyłam, że stacja parowa nie sprawdza się do wszystkiego. Szczególnie, gdy przyszło do odświeżania domowych tekstyliów, prasowania firan i zasłon, zaczęłam szukać czegoś bardziej poręcznego i mobilnego. W takich sytuacjach znacznie lepiej sięgnąć po parownicę do ubrań. Nie dość, że jest łatwiejsza w przenoszeniu niż stacja parowa, zajmuje mniej miejsca, to prasowanie z jej pomocą staje się szybsze i mniej uciążliwe.
Poznaj szybki sposób na prasowanie firan i zasłon! TESTUJEMY jak sprawdza się parownica do ubrań BRAUN QuickStyle7 GS7077.
Jaka jest różnica między stacją parową, a parownicą do ubrań?
- Stacja parowa to zaawansowane urządzenie składające się z żelazka i generatora pary, które wytwarza dużą ilość pary pod wysokim ciśnieniem, idealne do długotrwałego prasowania dużych ilości ubrań. Wymaga jednak deski do prasowania i jest bardziej masywna.
- Parownica do ubrań jest natomiast mniejsza, lżejsza i bardziej poręczna. Używa strumienia pary do wygładzania tkanin pionowo, bez potrzeby rozkładania deski. Rewelacyjnie sprawdza się do szybkiego prasowania i odświeżania tekstyliów, takich jak firany, zasłony czy ubrania.
Dlaczego parownica to idealne rozwiązanie do prasowania tekstyliów?
Parownica do ubrań to sprzęt, który zyskuje coraz większą popularność – i nic w tym dziwnego. Jak już wiesz z poprzedniego akapitu, umożliwia szybkie i skuteczne wygładzanie zagnieceń, nie wymagając rozkładania ciężkich zasłon czy dużych tekstyliów na desce do prasowania. Co lepsze:
- Parownica jest łatwa w użytkowaniu, znacznie lżejsza oraz wygodniejsza niż stacja parowa, co sprawia, że jej przenoszenie z pokoju do pokoju jest o wiele prostsze.
- Nie wymaga konieczności używania deski do prasowania - możemy wygładzać zagniecenia na firanach, zasłonach czy innych tkaninach bez potrzeby ich zdejmowania lub rozwijania na desce.
- Świetnie radzi sobie z delikatnymi tkaninami - para wodna działa delikatnie na różne materiały, takie jak welur, jedwab czy len, eliminując ryzyko ich przypalenia lub uszkodzenia.
- Odświeża i dezynfekuje - oprócz wygładzania tkanin, parownica skutecznie usuwa zapachy oraz eliminuje bakterie z tapicerki mebli czy pościeli. To wszechstronne narzędzie, które ułatwia codzienne dbanie o dom i garderobę.
Jak używać parownicy do prasowania firan i zasłon?
Korzystanie z parownicy jest bardzo proste i to bez konieczności zdejmowania z karniszy firan czy zasłon, co jest ogromnym ułatwieniem. Sprawdzi się zarówno przy lekkich, przewiewnych firanach, jak i przy cięższych materiałach, takich jak welur (na końcu wpisu dowiesz się jak bezpiecznie prasować welurowe rzeczy).
Wystarczy zawiesić firany lub zasłony, włączyć urządzenie, odczekać kilka sekund, aż się nagrzeje, a następnie przejechać parownicą po tkaninie, kierując strumień pary od góry do dołu. Dla szybszego efektu wygładzenia warto lekko naciągnąć, naprężyć materiał.
Praktyczne wskazówki:
- Zadbaj o wentylację - prasowanie firan i zasłon z pomocą pary generuje wilgoć. Upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane, aby uniknąć nadmiernego nagromadzenia pary.
- Testuj na małym fragmencie - w przypadku delikatnych materiałów, takich jak jedwab czy welur, warto przetestować parownicę na małym, mniej widocznym fragmencie, aby upewnić się, że tkanina dobrze reaguje na parę.
Recenzja parownicy do ubrań BRAUN QuickStyle7 GS7077
Kilka dni przed urodzinami mojego męża trafiła do mnie parownica do ubrań BRAUN QuickStyle7 GS7077. Idealny moment na test, bo właśnie wyprałam i powiesiłam firany, a przed imprezą chciałam jeszcze odświeżyć tapicerkę kanapy i zasłony. Dałam tej parownicy do ubrań niezły wycisk! Pod koniec dnia wiedziałam już o niej wszystko.
Pojemność zbiornika na wodę: 250 ml (wyjmowany)
Stały wyrzut pary: 35 g/min
Stopa: Dual FreeGlide 3D
Rodzaj i materiał stopy: Podgrzewana, SuperCeramic
Waga produktu: ok, 1,14 kg
Długość kabla: 3m
Akcesoria: szczoteczka i wieszak na drzwi
Poza tym jest łatwa w obsłudze. Wystarczy nacisnąć jeden guzik, aby uruchomić mocny i stały strumień pary. To naprawdę dobrze sprawdza się przy opornych, mocno gniotących się naturalnych materiałach typu len. A bawełniane koszule? Wyprasowałam w mgnieniu oka! Co więcej, istnieje opcja, aby zablokować przycisk, dzięki czemu nie trzeba go ciągle trzymać i męczyć kciuka - tak można cieszyć się nieprzerwaną pracą urządzenia. To bardzo wygodne przy tekstyliach dużych rozmiarów.
Oczywiście tak jak w generatorach pary marki Braun, i tutaj została zastosowana dobrze mi już znana technologia iCare. Co to oznacza? Nie muszę się już zastanawiać, z jakiego materiału są zrobione ubrania czy domowe tekstylia, bo technologia iCare chroni je przed przypaleniem i uszkodzeniem. Dzięki temu jestem spokojniejsza, bo wcześniej nigdy nie byłam pewna, na jaką temperaturę ustawić żelazko, żeby nie zniszczyć tkaniny. Teraz problem zniknął i jestem z tego powodu dużo szczęśliwsza!
Przechodząc znad kanapy w stronę welurowych zasłon doceniłam długi 3m kabel urządzenia i możliwość prasowania w pionie. Z takim zasięgiem mogę swobodnie wygładzać zasłony na całej długości. Zauważ, że prasuję materiał bez zbędnego rozstawiania deski do prasowania! Zwyczajnie jest to niepotrzebne, a wygładzenie przy grubszych materiałach jest takie samo jak z deską. Czyż to nie cudowne? :)
W porównaniu do parownicy, którą miałam wcześniej z innej firmy, ta od Braun ma większy zbiornik na wodę – aż 250 ml. To spore ułatwienie, bo nie muszę co chwilę biegać do łazienki, żeby go uzupełniać. Na początku obawiałam się, że większy zbiornik oznacza cięższe urządzenie, ale parownica mile mnie zaskoczyła! Nawet przy 10-15 minutach ciągłej pracy parownica nie obciąża rąk. Jest lekka, wygodna w użytkowaniu, ale również kompaktowa, co sprawia, że łatwo ją zabrać w podróż. Dodatkowy plus to fakt, że jest samo stojąca, a to bardzo oszczędza mi miejsce w szafie.
Podsumowując? Znów przekonałam się, dlaczego marka Braun od lat towarzyszy mi w tak wielu aspektach codziennego życia :)
GDZIE KUPIĆ? Parownica do ubrań BRAUN QuickStyle7 GS7077 jest dostępna TUTAJ.
Jak prasować zasłony welurowe?
Jedną z rzeczy, który może sprawiać najwięcej trudności są welurowe zasłony - mam takie w domu. Zasłony welurowe – jak prasować je, aby ich nie uszkodzić? Welur to tkanina bardzo delikatna i podatna na odkształcenia. Tradycyjne żelazko może zostawić ślady na powierzchni materiału, natomiast użycie pary z parownicy to idealne rozwiązanie. Dzięki jej delikatnemu działaniu można skutecznie wygładzić tkaninę bez ryzyka jej zniszczenia. Zawieś zasłony na karniszu i trzymaj parownicę w odległości 5-10 cm od materiału, unikając bezpośredniego dotykania tkaniny. Możesz w tym celu użyć dołączonej do zestawu parownicy BRAUN QuickStyle7 GS7077 końcówki ze szczotką - włosie szczotki delikatnie rozczesze włókna. Poruszaj urządzeniem płynnie od góry do dołu, pozwalając parze delikatnie rozprostować zagniecenia. Po zakończeniu, pozostaw zasłony do całkowitego wyschnięcia, aby uniknąć odkształceń.
Wpis powstał przy współpracy z marką Braun – autorem poradnika Jak prać i prasować firanki i zasłony?
ta parownica jest super
OdpowiedzUsuńZgadzam się totalnie! Takie urządzenia to ja mogę testować codziennie :)
Usuń